Elep

A tábor fennállása: 1951-1953, létszám: 910 fő

by admin9

A tábor 1951 májusától 1953 októberének végéig működött a Hortobágyi Állami Gazdaság egyik egységeként a Keleti-főcsatorna szomszédságában. A gaz­daság központja a 33-as út és a Nádudvarra vezető út kereszteződésében ma is álló épületben helyezkedett el. (Jelenleg csárda) Az akkori régi épületekből és a Kadarcsi- tanyákból csak ez a központi épület áll, átalakítva. Ha az útkereszteződésből Nádudvar felé indulunk, mintegy 1,5 km-re, jobb kéz felől található a régi magtár épülete.

A nádudvari út jobboldalán elterülő település abban az időben még nem létezett.

Az első családok 1951. májusában kerültek oda, majd azt követték a további elhurcoltak. 1951. júliusában Ma­gyaróvár és környéke, a soproni járás és környezete, a szombathelyi, a kőszegi és szentgotthárdi járás települé­seiből származók érkeztek. 1951. szeptemberében Nagy­atád és környéke lakóiból kerültek a táborba, majd 1952 májusában Gyékényes, Nagykanizsa és a Dráva-menti rész falvaiból jöttek a deportáltak. Ekkor mintegy 908 fő volt a tábor összlakossága nagy területre szétszóródva a különböző tanyákon. A tanyanevek: Ecseri-, Blága-, Er­dei-, Erdész-, Bácsi-, Gaál-, Dobó- Béres-tanya.

 

Kezdetben 5-6 főből állt az odavezényelt rendőrök száma, később 12-14 főre gyarapodott az őrs létszáma. Három parancsnok váltotta egymást. A rendőrparancs­nok az odatelepítettek közül esetenként nevezett ki felelős táborparancsnokot; négyen kapták egymást követően ezt a feladatot a tábor fennállása alatt.

A kitelepítésre kijelölt községek közül a jelentősebbek: Rajka, Máriakálnok, Albertkázmér-puszta, Hegyesha­lom, Mosonszolnok, Mosonszentpéter, Mosonszentjános, Pusztasomorja, Várbalog, Hidegség, Nagycenk, Balt, Kópháza, Brennbergbánya, Sopron, Zsira, Pornóapáti, Felsőszölnök, Vaskeresztes, Kőszeg, Ágfalva, Hegykő, Fertőrákos, Pinnye, Perenye, Szentpéterfa, Alsóbönöck, Felsőcsatár, Narda, Őrtilos, Gyékényes, Szentmihályhegy, Zákány, Görgeteg, Nagyberek, Bozsok, Nagyatád, Szeged, Darány, Bucsu, Horvátlövő, Kerkateskánd, Csákánydoroszló, Csurgó, Darány, Tornyiszentmiklós, Pinke.

A tábor feloszlatása 1953. augusztus elején kezdődött, és október végéig tartott. Először az idősebb, kevésbé munkaképes személyeket engedték el, valamint a kis­gyermekes családokat. Mindössze két család maradt a Hortobágyon, ők lakást, munkalehetőséget kaptak. A szabadulási papírok kitétele szerint senkit sem engedtek vissza az elhurcolás helyére, csak 1957. tavaszán oldották fel ezt a tilalmat. A tábor területén elhunytakat több te­metőben hantolták el, Balmazújváros, Hajdúszoboszló és Nagyhegyes temetőiben nyugszanak, ha azóta nem vitték el onnan őket. Néhány esetben a tanyák mellett is történ­tek elhantolások, erről azonban adatunk nincs.

Az elmúlt években sikerült találkozniuk a még életben lévő elepi sorstársaknak. Nagyon kevesen maradtak, többen külföldön élnek. A magyaróvári járásból elhurcoltak laknak viszonylag közel egymáshoz, a többiek szétszóródva az ország különböző részein. Az Egyesület részéről szervezett különböző megmozdulá­sokon a táborfelelősnek sikerült azt a kb. 25 főt össze­toborozni, akik az elmúlt évek eseményein személyesen megjelentek. Nehézséget okoz, hogy a közel ezer fős deportált csoportot egymástól elszigetelten, 60-80 fős tanyabokrokban telepítették, majd szabadulás után az ország területén szét­szóródva kerestek új otthont. Mégis számos emlék, do­kumentum, fénykép, korabeli rajz őrzi az elepi sorstársak em­lékét.

Itt fogtok megdögleni!

További bejegyzések e témában

Ez a weboldal is "cookie"-kat használ a felhasználói élmény fejlesztéséhez. Az oldal használatával Ön elfogadja ezt. Elfogadom Részletek

Privacy & Cookies Policy