Lászlómajor

A tábor fennállása 1952-1953, létszám: 278 fő

by admin9

Lecsapott a párt vörös ökle

A Lászlómajorban kialakított kényszermunkatábor története szorosan összefügg a tiszaszentimrei 9-es tá­bor történetével. Ezért a képen látható emléktábla is közösen örökíti meg mindkét tábor nevét. Tiszaszentimrére a meglévő 349 főhöz 1952. május 31-én 381 új főt hoztak. Az új deportáltakat az ÁVH szombathe­lyi osztálya telepítette át a nyugati határövezetből. Az ÁVH nem értesítette előre sem a Belügyminisztériumot, sem a megyei kapitányságot az elhurcoltak érkezéséről, s így épületeket az elhelyezésükre nem tudtak biztosítani. Ideiglenesen a gazdaság által a rendelkezésükre bocsátott ­sátrakban lettek elhelyezve.

A rendőri szervek és a Hortobágyi Tröszt végül olyan megoldást talált a Vas megyéből elhurcolt 381 fő elhe­lyezésére, hogy egy közeli kisebb majorságban, Lászlótanyán el tudott helyezni 279 főt istállókban, a maradék 102 fővel pedig tovább zsúfolták a már meglevő tisza­szentimrei tábort. Így létesült utolsóelőttiként László­major tábora, majd rá néhány hétre utolsóként a borsósi tábor 1952. június 25-én.

Az összlétszámot tekintve Lászlómajor a két legkisebb tábor egyike: az 1950. június 23-án létesített Kormópuszta tábora és Lászlómajor azok, amelyeknél nem éri el a tábor létszám a 300 főt, míg a többi tábor átlagos létszáma 500-1000 fő között mozgott. Lászlómajor őrsparancsnokát a tiszaszentimrei tábor őrséből választották ki, a visszaemlékezők szerint ó az egyik legnegatívabb tagja a „K” őrsök személyzetének.

A tábor felszámolása, az új élet elkezdése a családok számára – kitiltva a határsávhoz közeli falvakból – azonos BM-forgatókönyv szerint történt, mint sorstársaiknál.

További bejegyzések e témában

Ez a weboldal is "cookie"-kat használ a felhasználói élmény fejlesztéséhez. Az oldal használatával Ön elfogadja ezt. Elfogadom Részletek

Privacy & Cookies Policy